S peš conami do kvalitetnejšega zraka
| Članek je bil prebran 1.249 krat.
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Mnoga mesta po svetu se borijo z onesnaženim zrakom, ponekod so koncentracije trdih delcev občasno tako visoke, da se ljudem ne priporoča zadrževati zunaj zaprtih prostorov. Večina večjih in prometno zasičenih mest se zoper onesnažen zrak bori na raznolike načine. Ponekod skušajo v mestna središča umestiti večje parke in zasaditi več dreves, kar je na dolgi rok gotovo dobrodošla sprememba urbane arhitekture, a rezultati v kvaliteti zraka so lahko pri takšni rešitvi vidni šele na dolgi rok. Drugod težave rešujejo tako, da omejujejo količino prometa, kar pogosto v nejevoljo spravlja voznike in druge udeležence v prometu. Ena izmed izjemno učinkovitih rešitev pa so se v zadnjih letih izkazale t.i. peš cone.

peš conaKaj pomeni peš cona?

Peš cone so področja v središčih mest, ki so namenjena izključno pešcem, to pa pomeni, da so določeni predeli mestnih središč povsem ali delno zaprti za promet. Tudi pri nas poznamo takšne predele, še zlasti odmevno je zadnje zaprtje Slovenske ceste v Ljubljani. S tem so uspeli za kar 70 % znižati koncentracijo črnega ogljika na lokalni ravni. To je seveda zelo pomembno za kvaliteto zraka na lokalni ravni, ki močno vpliva na zdravje ljudi. Seveda so takšni, lokalni uspehi pomembni tudi za stopnjo onesnaževanja zraka na regionalni ravni.

Kaj onesnažuje zrak, ki ga dihamo?

V zraku se nahaja črni ogljik, ki predstavlja del saj, ki vase absorbira svetlobo. To pomeni, da črni ogljik v zraku lahko vidimo, na primer v obliki črnega oblaka dima, ki se kotali za starim dizelskim avtomobilom. Črni ogljik nastane pri nepopolnem izgorevanju vseh tistih goriv (plinska, tekoča, trdna), v katerih se nahaja ogljik. Čeprav običajno govorimo o koncentraciji trdnih delcev v zraku, pa gre pri črnem ogljiku za zelo majhne delce, ki jih vdihujemo v napa pljuča. Pri vdihu gredo ti delci globoko v pljuča, od tam pa v kri. Tako se ti onesnaženi delci prenašajo po telesu in tako povzročajo razna vnetja, krvožilna ali pljučna obolenja. Velike koncentracije črnega ogljika v zraku zato za prebivalce onesnaženih krajev lahko pomenijo veliko zdravstveno tveganje. Črni ogljik predstavlja sestavni del delcev PM 10, ki jih najdemo v onesnaženem zraku mnogih slovenskih mest oziroma krajev. V kolikor je za določeno mesto napovedana povišana koncentracija teh delcev, se je resnično bolje zadrževati v zaprtih prostorih, saj je to najučinkovitejša zaščita proti tovrstnem onesnaženju.

Najboljša zaščita je preventiva

Najboljša zaščita pred takšnim onesnaženjem je skrb za zrak, ki ga dihamo. To pomeni, da že preventivno skušamo izboljšati kvaliteto zraka, ki ga bomo dihali. Veliko je v tem smislu mogoče storiti tudi s conami brez avtomobilov, kjer so poprej zrak onesnaževala predvsem vozila in ves promet (avtobusi, tovornjaki, ipd.). Razne peš cone pogosto povzročijo tudi to, da začnejo ljudje bolj množično uporabljati javni promet, saj so izpusti na enega potnika v javnem prometu mnogo manjša, kakor če se ta človek vozi v svojem avtomobilu. Na delež koncentracij črnega ogljika lahko v manjših krajih v kar 50-75 % vpliva promet, v bolj ruralnih predelih (po vaseh) pa ima največji vpliv kurjenje. V prihodnosti je na področju kakovosti zraka, življenja in pomena zdravja gotovo še veliko rezerv.

© 19. 04. 2024 - WinRar.si. Oglaševanje.