Išias je najbolj pogost vzrok za bolečine spodnjih okončin. Gre za ostro bolečino v križu, ki se nato širi preko medenice do nog. Bolečina je lahko tako huda, da ne morete ne stati, sedeti ali ležati. Preverite, kateri so simptomi, da boste išias pravočasno prepoznali, in kako si lahko pomagate.
Išias nastane zaradi prizadete korenine živca in tako lahko pride do bolečine celo do prstov na nogi. Pojavi se nenadoma, zato obolelega običajno preseneti. Poznamo več vrst išiasa. Med 25. in 50. letom se najpogosteje pojavi išias, ki je posledica hernije diska. Stanje, ko medvretenčna ploščica zdrsne iz svoje naravne lege in začne pritiskati na korenino živca. Druge oblike te bolezni se navadno pojavijo šele po 60. letu starosti. Vzroki za nastanek išiasa so običajno povezani z nepravilnim življenjskim slogom. Ljudje smo danes manj aktivni, večino časa sedimo ali smo v nepravilni drži.
Kako prepoznati išias?
Išias boste prepoznali kot zbadanje in pekoče bolečine v križu in nogah. Bolečina se običajno širi vse od zadnjice, po zadnji strani meč vse do prstov na nogah. Bolečina je lahko različne intenzivnosti. Pri nekaterih izjemno močna in onemogoča delo, spet drugi bodo zaznali blago, ki se okrepi ob naporu. Poleg fizične aktivnosti sta kašljanje in kihanje vzroka, ki še poslabšata stanje. Bolečino je potrebno vzeti resno in pravočasno ukrepati.
Odpravite bolečino
Pri zdravljenju išiasa si lahko pomagate s protibolečinskimi tabletami. Kratkoročno boste omilili ali povsem zaustavili bolečino. Vendar pa si s tem na dolgi rok ne pomagate, saj se bolečina lahko vrne. Pri 80 odstotkih bolečina sama izzveni, zato ni vedno nujen obisk zdravnika. Pazite le, da takrat niste fizično preveč aktivni, se ne sklanjate, dvigujete bremen in niste v prisilni drži. Če je bolečina huda in jo po enem tednu še vedno zaznavate, obiščite zdravnika, ki vam bo pomagal pri zdravljenju vzrokov bolečine.
Po rentgenskem slikanju včasih dodatno tudi magnetni resonanci zdravnik predlaga zdravljenje. To se razlikuje glede na jakost bolečine. Pri blagi bolečini običajno zadostuje spreminjanje vsakodnevnih navad in skrb za zdrav življenjski slog. Ponavadi gre za izvajanje vaj oziroma vsakodnevna fizična aktivnost in hujšanje v primeru prekomerne teže. V primeru hudih bolečin pa je nujen operativni poseg, po katerem mora oboleli prav tako spremeniti življenjski slog.
Išias je bolezen sodobnega časa. Nanjo smo vplivali sami z nepravilnim življenjskim slogom. Sami lahko preventivno naredite največ. Skrbite za vsakodnevno fizično aktivnost, predvsem med delovnim časom pa bodite pozorni na pravilno držo in gibanje po določenem času sedenja.