Home » Kako vse se lahko učimo tujega jezika?
Tujega jezika se lahko učimo na več načinov. Nekateri pravijo, da se jezika najbolje naučimo, če ga živimo. To pomeni, da se nekega jezika zares naučimo, ko živimo v državi, kjer ga govorijo. Razlikujemo med različnim znanjem tujega jezika. Običajno to znanje na grobo delimo na aktivno in pasivno znanje tujega jezika. Pasivno znanje jezika pomeni, da jezik sicer na splošno razumemo, ne obvladamo pa ga dovolj dobro, da bi bili vešči tudi pisnega sporazumevanja v njem. Aktivno znanje tujega jezika obsega tako govorno kakor pisno razumevanje jezika. Na kakšen način se torej lahko lotimo učenja tujega jezika?
- Jezikovna šola
– eden izmed ustaljenih in zelo učinkovitih načinov učenja tujega jezika je obiskovanje katerega izmed tečajev, ki jih nudi jezikovna šola. Pri nas obstaja kar nekaj jezikovnih šol, ki ponujajo tečaje vseh večjih svetovnih jezikov. Tečaji so lahko začetni ali nadaljevalni, večina šol pa organizira tudi individualne jezikovne tečaje ali pa poslovne tečaje za podjetja in posameznike. Jezikovne šole se danes nahajajo v večini mest po Sloveniji, tako da je njihova razširjenost zelo velika. Večina šol deluje tudi na zelo sodobne načine, kar pomeni, da v svoje delo vključujejo tudi sodobne pedagoške metode, interaktiven način izobraževanja, spletne učilnice, ipd. Vse večji poudarek jezikovni tečaji namenjajo tudi krepitvi komunikacije v tujem jeziku, saj se je v preteklosti pokazalo, da večini tečajnikov manjka potrebna samozavest za sporazumevanje v tujem jeziku, čigar slovnico na primer brez težav obvladajo. Konec koncev je cilj učenja tujega jezika tudi ustrezno govorno in pisno sporazumevanje.
- Bivanje v tuji deželi – je gotovo eden izmed najbolj intenzivnih načinov učenja tujega jezika, saj smo ob bivanju v tuji deželi prisiljeni, da se sporazumevamo v tem jeziku. Na ta način jezik doživimo globlje, se srečamo s frazami, ki jih uporabljajo domačini in jih sami ne bi sicer nikoli spoznali ter jezik zares živimo. Običajno nam takšno znanje ostane za celo življenje, tudi če se preselimo nazaj v domovino.
- Tujejezične knjige, glasba, filmi- vse to predstavlja dopolnitev tečaju ali izobraževanju v tujem jeziku. Na ta način si bogatimo besedni zaklad, prav tako izboljšujemo svoje razumevanje jezika. Tak način učenja je spontan in zabaven, zato ga velja s pridom izkoristiti kot dopolnilo običajnih načinov učenja tujih jezikov.
- E-tečaji – sodoben način učenja jezikov za tiste, ki jih pesti pomanjkanje časa, da bi obiskovali običajne jezikovne tečaje.